Про захворювання

Серозний отит

Серозний отит – це скупчення слизу в середньому вусі. Зазвичай він протікає без запалень, але інколи може ними супроводжуватися, приймаючи стадію гострого отиту.

Серозним отитом найчастіше хворіють діти. Якщо з ним стикається дитина до 5 років, то велика ймовірність затримки розвитку мови. В деяких випадках єдиним симптомом є те, що дитина “розсіяна” і “неслухняна”.

В основі цього захворювання лежить порушення функції слухової труби. Вентиляція середнього вуха знижується і зменшується тиск в барабанній порожнині, утворюється випод. Слизова оболонка, намагаючись звільнитися від цієї рідини, виробляє нову рідину. При тривалому порушенні вентиляції слухової труби і середнього вуха утворюється сполучна тканина. Це призводить до того, що слухова труба набрякає і закупорюється, а в порожнині середнього вуха ніякої циркуляції повітря не відбувається, і там стає тепло і волого. Таке середовище дуже сприятливе для розвитку мікробів, які легко проникають з носоглотки в порожнину середнього вуха і починають розмножуватися, викликаючи запалення.

Серозне запалення середнього вуха

  • Дискомфорт, порушення рівноваги, некоординовані рухи
  • Зниження слуху
  • Емоційний дистрес – неспокійна дитина
  • Затримка розвитку мови, погана вимова
  • Зниження активності дитини

ПРИЧИНИ

В залежності від причини виникнення, отит ділиться на три різновиди – вірусні, бактеріальні і травматичні. Зовнішні отити можуть бути і грибковими. Найчастіше зустрічається бактеріальна форма захворювання.

В більшості випадків запальний процес середнього вуха не є первинним захворюванням. Зазвичай, він є результатом ускладнення зовнішнього отиту чи інфекційних захворювань верхніх дихальних відділів – тонзиліта, фарингіта, ларингіта, риніта, гайморита, а також гострих вірусних захворювань – грипу, корі, скарлатини.

Симптоми

Симптоми, перш за усе, це хворобливі відчуття в вусі. Біль може бути гострою або стріляючою. Іноді біль може відчуватися в області скроні або тімені, вона  може пульсувати, стихаючи або посилюючись. При серозному отиті може спостерігатися відчуття плескання води в вусі. Іноді – закладеність вуха, а також відчуття власного голосу (автофонія) або просто невизначений шум в вусі. Часто відзначається набряк тканини, погіршення слуху, підвищення температури, головний біль.

Дослідження показали, що від 80 до 90% дітей мали хоча б один гострий отит середнього вуха хоча б один раз.  5-10% дітей в віці від 2 до 4 років страждають втратою слуху, який викликаний серозним отитом, тривалістю не менше 3 місяців.

Лікування

Лікування:

  • Використання судинозвужувальних крапель в ніс – найважливіший компонент терапії середнього отиту. Ці препарати відновлюють прохідність слухової труби, що сприяє нормалізації тиску в барабанній порожнині.
  • Противоалергічні препарати у вигляді сиропа чи таблеток в залежності від віку. Часто додають глюконат кальція, який має деяку противоалергічну дію.
  • Муколітики направлені на зниження в’язкості секрета в середньому вусі і тому полегшують дренаж.

Оперативно:

Видалення третьої мигдалини, хірургичний розтин барабанної перетинки і встановлення вентиляційних трубок є найбільш розповсюдженими процедурами, особливо у випадку паталогічно збільшеної третьої мигдалини.

Фізіологічні методи:

  • Фізіотерапія
  • Удари за допомогою балона Policer націлені на відновлення тиску в середньому вусі, відкриття євстахиєвої труби і дренаж слизу. Цей метод має важливу роль в лікуванні серозного отиту, але із-за його короткого ефекту і частоти, з якою його треба використовувати, та неможливості використання в домашніх умовах, ефект цього метода губиться.

  • Використання носових балонів. Носовий балон – це природній, позбавлений побічних ефектів спосіб вентиляції середнього вуха. Під час надування носового балона створюється тиск, який відкриває середню трубу і продуває середнє вухо. При цьому вирівнюється негативний внутрішній тиск, відбувається дренаж слизу і настає швидке полегшення.
    Про Отоглоб